Рекомендації для замовлення друку шрифтом Брайля

1. Що можна друкувати за Брайлем?
Найчастіше шрифтом Брайля друкують текст

Шрифт Брайля – це система писемності, в якій літери, цифри, знаки пунктуації та інші символи виконані у вигляді комбінації об’ємних крапок і зчитуються дотиками пальців. Можна сказати, що це в певному сенсі система кодування. Кожній букві алфавіту відповідає своя унікальна комбінація крапок, причому, для різних мов шрифт Брайля теж різний.

Український алфавіт шрифтом Брайля
Англійський класичний шрифт Брайля
Є навіть шрифт Брайля для іерогліфів

В Україні не існує офіційно прийнятих стандартів написання шрифтом Брайля: немає стандартних вимог до розміру лвтер, висоти крапок, до інтервалів між крапками і рядками, немає навіть вимог до пунктуації. Через відсутність стандарту багато незрячих в Україні звикли до різного орфографії і пунктуації, наприклад, вони можуть не використовувати пробіли між словами, знаки пунктуації та великі літери. І це далеко не повний перелік спірних питань. Однак ми, друкуючи рельєфно-крапковим шрифтом Брайля, в питаннях розміру ячейки Брайля, висоти крапок і відстані між ними, спираємося на досвід світових лідерів в сфері тифлотехніки, одним з яких є шведська компанія Index Braille. При перетворенні плоскодрукованих символів на текст шрифтом Брайля, ми використовуємо шаблон, який розміщений на сторінці нашого сайту. 

Отже, будь-який плоскодрукований текст можливо перетворити на текст рельєфно-крапковим шрифтом Брайля та надрукувати його.

Тактильна графіка

Назва «тактильна графіка» говорить сама за себе. Якщо коротко, то це об’ємний малюнок, який можна відчути на дотик. Умовно виділяють два види графіки: власне, тактильну графіку і псевдо-графіку. У чому їх відмінність? Псевдо-графіка – це лише контур малюнка, обрис предмета, лінія з крапок. Тут у крапки є лише два стани: вона або є, або її немає. Висота крапки незмінна, ЇЇ розташування не завжди можливо задати досить точно.

На відміну від псевдо-графіки, повноцінна тактильна графіка передає кольори за допомогою висоти крапки. Різні кольори відображаються на папері різною висотою крапок. Звичайно, не кожен кольоровий малюнок можливо перетворити в тактильну графіку. Нерідко потрібно адаптація малюнків для їх друку тактильної графікою.

Псевдо-графіка. Контуры малюнку
Кольоровий тактильний малюнок
Повноцінна тактильна графіка
2. Редакторська робота

Редакторська робота полягає в підготовці матеріалів (тексту і малюнків) до друку і проходить в кілька етапів.

Для початку, Вам необхідно самостійно перевірити вихідний текст і виправити помилки, якщо вони є, і тільки після цього пересилати нам його для друку. Потім ми, перетворюючи плоскодрукований текст в текст шрифтом Брайля, відкоректуємо розташування тексту і створимо макет для друку. Дана операція включена у вартість друку. При створенні макету ми враховуємо, в тому числі, відступ від краю аркуша, достатній для закріплення аркушів і комфортного читання тексту (не натираючи пальці об пружину кріплення).

Додатково за Вашим побажанням ми проведемо літературну редактуру, а саме, адаптацію вихідного тексту для читання незрячими, а при наявності помилок в початковому тексті – виправимо ці помилки. Сигнальний примірник може бути вичитаний незрячим редактором, що особливо актуально для друку середніх та великих тиражів. Така редактура може істотно вплинути на термін виготовлення і вартість друку.

3. Папір

Папір, яку застосовують для друку шрифтом Брайля, має бути досить щільним для того, щоб «крапки» не надто швидко затиралися під час читання, і книгу можна було б читати неодноразово. Мінімальна щільність паперу – від 150 грам на квадратний метр. Як правило, книги друкують на папері щільністю 170 грам на квадратний метр, формату А4, а потім зшивають аркуші на пружину. Або використовують папір формату А3 і згинають у формі брошури. Також доступний друк на папері невеликого формату, наприклад, на А5.

Друк шрифтом Брайля можливий і на тонкому пластику. Як правило, на прозорому пластику друкують текст шрифтом Брайля, а в якості заднього фону використовують папір або картон з кольоровим зображенням або плоскодрукованим текстом. В результаті – функціональне, довговічне і гарне видання.

4. Кріплення аркушів

Варіантів як скріпити листи і зробити з них книгу – багато. І серед них самий, на наш погляд, кращий спосіб – закріпити аркуші на пружину. І ось чому: при багаторазовому читанні особливо дітьми, окремі сторінки або букви можуть «затиратися» пальцями. У разі зшивання на пружину, пошкоджені сторінки легко можна замінити на нові, і при цьому немає необхідності передруковувати всю книгу. До того ж читати таку книгу зручніше, ніж ту, аркуші якої склеєні між собою.

Якщо в книзі всього кілька аркушів , то ми рекомендуємо скріпити їх на тонку пластикову пружину.

Для книги товщиною до 30 аркушів краще вибрати невелику металеву пружину. Від 30 до 70 аркушів – одну велику металеву пружину або кілька невеликих, скріплених між собою. Якщо ж в книзі більше, ніж 70 аркушів, то кращим варіантом стане розбити книгу на кілька томів. Причина, по якій ми рекомендуємо розбити видання на частини – книга шрифтом Брайля більш ніж 70 аркушів має значну вагу і товщину, вона стане незручною для транспортування, зберігання та читання.

Одинарна пружина
Одинарна пружина
Кілька пружин
Кілька пружин
5. Тип обкладинки

Для захисту аркушів книги від заламування і забруднення можливі наступні обкладинки:

М’яка обкладинка – додатковий аркуш паперу тієї ж щільності, що і в книзі. Така обкладинка може бути кольоровою, мати написи плоскодрукованим та рельєфно-крапковим шрифтом.
Обкладинка з тонкого пластику – більш надійний захист. На пластикові можливо надрукувати текст шрифтом Брайля, наприклад, назву книги.
Тверда обкладинка з паперу підвищеної щільності або картону – особливо актуальна в разі друку середніх і великих тиражів. Вона просто необхідна для того, щоб захистити крапки тексту від продавлювання під власною вагою паперу при зберіганні та транспортуванні книг. До того ж, безперечно, книга в твердій палітурці має презентабельний зовнішній вигляд, обкладинка може бути кольоровою і мати напис плоскодрукованим шрифтом.

М'яка обкладинка
М'яка обкладинка
Обкладинка з пластика
Обкладинка з пластика
Тверда обкладинка
Тверда обкладинка
6. Фото готових робіт
Фото готовых работ
Фото готовых работ
Фото готовых работ
Фото готовых работ
« повернутися на головну
Авторизація
*
*
Реєстрація
*
*
Генерація паролю